Putin idzie drogą Hitlera, ale czy skończy jak on?

Historia kołem się toczy, z pewnością kołem się toczy w wojnie na Ukrainie. Putin powiela kroki Hitlera, także jego błędy.

Osobom interesującym się historią kroki i decyzje jakie podejmuje Putin, wraz ze swymi doradcami, często zwanymi „bunkrem pod Kremlem” przypominają propagandę, zachowanie i decyzje jakie podejmował Hitler w trakcie II wojny światowej.

Dlaczego „Bunkier”? Ludzie ci posyłając na śmierć tysiące młodych Rosjan, głównie z małych wiosek i miasteczek stepów Azji, gdzie o pracę, stały dochód trudno, stąd zainteresowanie karierą wojskową, co się wiąże z częstą obecnością na liście "gruz 200", wśród swych żołnierzy się nie pojawili. A przecież tych, co do swoich matek, dziewczyn, żon wrócili jako "gruz 200" są tysiące. Każdy prezydent, którego władza pochodzi z wyborów, jeśli posyła swych żołnierzy na front stara się wspierać ich odwiedzinami, oczywiście w asyście służb ochrony. Tak czynił choćby nasz prezydent Andrzej Duda, ale nie tylko on. Jednak władza Putina nie pochodzi z wyborów a ze wskazania służb, których korzeni należy szukać w ludobójczej policji politycznej, tworze Feliksa Dzierżyńskiego, WczK (Czeka). Stąd Putin, ale przecież nie tylko on nie znajdują odwagi by wesprzeć swoich "chłopców" co na codzień życiem ryzykując starają się ich rozkazy wykonać.

 

Dokumenty historyczne pokazują, że Hitler podejmował decyzje z oddali, często nie rozumiejąc sytuacji. Dzięki temu w D-day wojska aliantów uzyskały przyczyłek na plażach Normandii, bo Hitler wierząc swojemu wywiadowi uważał iż to tylko oszustwo aliantów. Putin i jego doradcy podejmują decyzje z pozycji „schronu pod Kremlem”. Ten sposób dowodzenia w połączeniu z archaicznymi „systemami prowadzenia pola walki” jest jedną z przyczyn, jaką wskazują analitycy wojskowi, wyjaśniając dlaczego „ograniczona operacja wojskowa” stała się operacją ośmieszania armi Rosji i jej przywódców. To samo tłumaczy wysokie straty wśród wyższej kadry oficerskiej Rosji. Żadna armia, w żadnej wojnie takich strat w kadrze oficerskiej nie odnotowywała.

Ale popatrzmy na podobieństwa działania Hitlera i Putina a także na błędy Hitlera, które Putin powielił.

- Hitler ogarnięty był obsesją „drang nach osten”, Putin odbudowy wpływów Rosji, jaką utraciła po Pierestrojce.

- Napaść na Czechy Hitler tłumaczył obroną Niemców Sudeckich, napaść na Ukrainę Putin tłumaczył obroną "Rosjan" żyjących w samozwańczych republikach gdzie trwał konflikt między Ukrainą a separatystami wspieranymi przez Rosję od roku 2014. Tylko, że patrząc z dzisiejszego punktu widzenia, patrząc na zniszczenia miast, domostw infrastruktury, zakładów pracy, na liczbę ofiar cywilnych, trzeba by rzec „przed taką ochroną chroń nas Boże”.

Pierwsze dni wojny wykazały jednak inny cel, Putin w Kijowie chciał przywrócić rządy „marionetki zależnej od Kremla”, analogicznie jak mamy dziś w Czeczenii, na Białorusi... Stan który Kreml utracił w czasie „Majdanu”.

- Hitler uśpiony uległością przywódców Wielkiej Brytanii, Francji, którzy w imię zachowania pokoju akceptowali kolejne podejmowane przez niego kroki zaatakował Polskę nie bacząc na fakt, że wojskowi mówili mu, że Niemcy nie są gotowi. Efekt był powiedzmy sobie średni, bo podbił Polskę przy wsparciu stalinowskiego ZSRR, ale zajęło mu to 5 tygodni. Powiemy, pięć tygodni to mało? Tyleż samo zajęło już samodzielnym wojskom niemieckim podbicie Francji (10 maja - 22 czerwca 1940), kraju znacznie zamożniejszego, o ustabilizowanym statusie, będącym od września 1939 w stanie wojny z Niemcami, czyli mającym czas na przygotowanie obrony swych ziem) a nie kraju, co 20 lat wcześniej wyzwolił się spod rozbiorów a jeszcze w międzyczasie musiał pogonić bolszewików w ’Cudzie nad Wisłą”. Co więcej w pokonywaniu Polski Hitler miał wsparcie ZSRR. W konfrontacji Francja - Niemcy to Francja miała wspiercie Wielkiej Brytanii, zaś armia Niemiec działała samotnie. To jest bezsporna chwała polskiego żołnierza.

Po podbiciu Polski Armia Hitlera zatrzymuje się. Dlaczego? Bo Hitler popełnił błędy takie jak dziś Putin. Nie rozpoznał strony przeciwnej, nie przygotował odpowiedniej ilości środków prowadzenia wojny. Straty były znaczenie wyższe niż przewidywano a sama kampania pozwoliła Niemcom wyciągnąć wnioski, czyli "wrócić z chmur na ziemię). Dopiero po podbiciu Polski Niemcy budują fabryki amunicji, „liżą rany” odbudowując utracone uzbrojenie. Dziś czytamy, że Rosja buduje zakłady pozwalające serwisować sprzęt uszkodzony w czasie walk, ale nie pozostawiony. Dziś Rosja poszukuje wsparcia zagranicznego w produkcji sprzęty, którego nie posiada, jak nieudana misja Putina, by skłonić producenta tureckich dronów do współpracy.

Putin wyruszył na wojnę z Ukrainą uśpiony własną (własnego wywiadu) propagandą, filmami propagandowymi, jak to dzieci witają żołnierzy Rosji białymi wstążeczkami, twierdzeniami skorumpowanego wywiadu i separatystów, że będą tam na nich oczekiwali cywile upragnieni wyzwolenia spod „okupacji Ukrainy”. Żałośnie brzmią powtarzane dziś nuty tej propagandy gdy patrzy się na zniszczony w wojnie dorobek pokoleń rosyjskojęzycznych Ukraińców. Wbrew propagandowego mirażu okazało się, że Ukraińcy przygotowali się i drogo sprzedają swoją ziemię, zaś wojska Rosji otrzymały tęgą lekcję pokory. Niedługo później Putin otrzymał swoją lekcję pokory, gdy czekał na prezydenta Turcji, prezydenta dawnej republiki radzieckiej, gdy Indie powiedziały mu wyraźnie, że dziś nie czas na wojnę. Gdy Minister Spraw Zagranicznych Rosji na spotkaniu międzynarodowym został zignorowany i po wypowiedzeniu co miał powiedzieć spakował walizki i wrócił do domu.

- Hitler nie przewidział, że osamotniona już wtedy, walcząca o źródła zaopatrzenia w niezbędne surowce, Wielka Brytania (Europa podbita była już wtedy przez armię Niemiec) uzyska silne wsparcie USA, które przechyliło szalę zwycięstwa na stronę  aliantów i doprowadzającą do klęski Niemiec. Putin nie przewidział, że Ukraina, gdy wykazała słabość Rosji odparciem ataku Rosji na Krym uzyska wsparcie w formie sprzętu, danych wywiadowczych i szkoleń ze strony NATO.

 

Dziś Rosja ogłasza częściową mobilizacje Putin mówi o 300 tys. rosyjskich chłopców posyłanych jako mięso armatnie. Ujawniane dokumenty mówią nawet o milionie, których chce posłać na front. Jednak „bohaterowie z bunkra” nie rozumieją, że dziś wojen nie wygrywa się „mięsem armatnim” a właśnie „armatami”. A rozpaczliwe poszukiwania Rosji dostawców broni, dostawców zaawansowanej elektroniki wskazują, że Rosji tych „armat” brak. Sama wymiana zdemoralizowanych porażkami, zmęczonych półroczną walką, w której obiecanych sukcesów nie widzą, pozbawionych amunicji, zaopatrzenia i nowoczesnych rozwiązań niewiele da. Tak jak sama dotychczas stosowana wymiana dowódców niewiele dała.

 

Dziś Rosja widząc, że tracą ziemie nawet należące do samozwańczych republik stara się możliwie szybko przeprowadzić referendum na swoich warunkach, włączając te ziemie do Rosji. Choć wiadomo, że nikt z państw niezależnych od Rosji nie uzna tego referendum, na tym chce budować swoją „brzytwę tonącego”. Po uznaniu przez Dumę ziem tych za ziemie Rosji, propaganda rosyjska będzie tłumaczyła iż odzyskiwanie przez Ukrainę okupowanych ziem jest atakiem na ziemie Rosji.

 

Patrząc na to okiem historyka podobieństw widać wiele, a czy Putin skończy jak Hitler? Na to historyk nie tylko amator, ale nawet profesor historii nie odpowie, bo historyk mówi o tym, co się zdarzyło a nie o tym co może się zdarzyć. Leczy historia jest nauczycielką życia, to ona daje wiedzę, co robić, by ponownie cięgów za błędy które już popełnili ojcowie nie otrzymywać. Stąd szklaneczka zimnej wody. „Pożywiom uwidim”, ale nastawmy nasze „lornetki”, by zobaczyć to, co już ludzkość przerobiła by wyciągnąć wnioski i nie pójść w złą ścieżkę.

 

Zapraszam do posłuchania ciekawego wywiadu z dziennikarzem specjalizującym się w programach historycznych z okresu II wojny światowej, Bogusławem Wołoszańskim.

">

Dla tych, co chcieliby podważyć wiedzę informacja: Bogusław Wołoszański był współpracownikiem SB, ze znanych sobie powodów podpisywał lojalki. Tę postawę można oceniać zgodnie z własnym sumieniem. Faktem jednak jest, że wiedzy historycznej o czasach II wojny światowej Wołoszańskiemu odmówić się nie da. A przecież na tej wiedzy ten wywiad zbudowany.

Zawisza Niebieski

Zawisza Niebieski - Hyde-Park, porozmawiaj o sprawach trudnych, bez cenzury stosowanej przez niektórych zwolenników teorii spiskowych. Tu nie banuję, chcę rozmawiać lecz na argumenty, jak Polak z Polakiem. Proszę tylko, by nie obrażać gości mego bloga.

Podobał Ci się post? Wystaw ocenę!

1.67

liczba ocen: 24

 • Banderowska propaganda

  Przeczytałąm pański tekst. W tym samym tonie piszą wszystkie ukraińskie szczekaczki propagandowe. Rosja nie ma już kim i czym walczyć. Ponosi same klęski, zaś banderowcy odnoszą same sukcesy. Polemika z pańskim nastawieniem nie ma żadnego sensu, gdyż Pan naprawdę wierzy w propagandę banderowską
  Ja natomiast staram się pisać w oparciu o fakty, jak chociażby opowieści rannego ukraińca spod Siewierodoniecka. Dalej nie ma Pan najmniejszego pojęcia o potencjale wojennym Rosji. Ja wiem tylko o Uralu, a stamtąd jedzie na front około 100 składów pociągów dziennie. To potwierdzają źródła amerykańskie. A przeceż nie tylko na Uralu produkuje sie rosyjskie uzbrojenie.

  • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka

   Powiem Pani tak, że widząc słowa "banderowska propaganda" od razu wiem, że mam do czynienia z osobą o umyśle wypranym przez propagandę rosyjską. Tak właśnie reagują ludzie poddani praniu umysłu przez propagandę. Im myślenie zastąpiono właśnie takimi frazesami.
   Prawda, że nie piszą o tym "szczekaczki Kremla", ale sytuacja na froncie pokazuje, że właśnie tu jest prawda.
   Wojska Rosji w defensywie, próba rozwiązania uzupełnień a także odpoczynku dla wojsk, które utraciły zdolność do działań zaczepnych poprzez kontrakty okazała się fiaskiem. Niewielu chce umierać w wojsku któremu brak podstawowego zaopatrzenia. Trzeba czytać coś więcej niż ruską propagandę, trzeba analizować sytuację na froncie a nie zakładać końskie okulary "propaganda bolszewicka"
   Tym różnimy się od wypranych propagandą Rosjan ze stepów Azji, że potrafimy analizować fakty.
   Jeśli będzie się pani chciała wyrwać z rosyjskiej pralni mózgów polecam pewien ciekawy wywiad.
   Ten wywiad pokazuje jakie spustoszenia w umyśle tworzy rosyjska propaganda. Jeśli znajdę czas napiszę tekst w oparciu o ten reportaż. Jest on właściwym krokiem w kierunku budzenia niezależnego myślenia w umysłach wypranych.
   Ale witam pierwszego pałowicza. Nie raz mówiłem, że to dla mnie pozytywna ocena, bo ona wskazuje jaki poziom frustracji, a frustracja jest pierwszym krokiem przywracającym logiczną analizę wydarzeń, mój tekst wzbudził. Nie zależy mi by czytelnicy klaskali a na tym, by zaczęli myśleć, by budzili się z letargu jaki daje papka przygotowana przez propagandzistów.
   Ale przecież ja nie muszę mieć racji. Proszę obalić którąś z moich tez. Może któryś z faktów nie jest prawdą, może tak nie było.
   Jeśli jednak Pani nie potrafi, to jest wskazówką by zrewidować swoje myślenie, by wyrwać się z zaklętego kręgi wyłączającego pani indywidualne myślenie.

   • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka#Zawisza Niebieski

    Żyjemy w dwóch różnych światach. Pan jest po stronie banderowców, ja pańskim zdaniem po stronie Rosji. Pan uważa że mój umysł jest spustoszony rosyjską, podstępna propagandą. Chłopak spod Siererodoniecka był podstawionym ruskim agentem który udawał rannego, zaś moje opowieści o brponii z Uralu są wytworem ruskiej propagandy.
    odpowiem na to w ten sposób. W latach 90-tych ubiegłego wieku, w petersburgu spotkalam dziennikarza Gazety Wyborczej, który to mieszkal podczas swojego pobytu w Palace Hotel, ja zaś u znajomych w Petersburgu. Jegio wiedza o Rosji brała się z jednego czy dwóch wywiadów które przeprowadził z opozycjonidtyą Gessenem, rosyjskim Żydem.
    Pańskim zdaniem to on miał więcej do powiedzenia o prawdziwym życiu codziennym w Rosji. Zaś moje obserwacji zupełnie odmienne od jego, pańkaim zdaniem były wyłącznie propagandą.
    Jeśli Pan czerpie swoje informacje ze źródeł zachodnich, to sa one tyle warte co tego dziennikarza Gazety Wyborczej o Rosji z okien Palace Hotel i wsywiadu z Żydem który chciał za wszelką cene wyjechać do, Izraela.

    • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka#Zawisza Niebieski#Ślepa Mańka

     Nie wiem kim był "chłopak spod Siererodoniecka", tego materiału nie oglądałem. Ja czerpię informacje z różnych źródeł. Jednak ten tekst nie odnosi się do poglądów pojedynczych osób zamieszkujących gdzieś w Rosji. Ten tekst mówi o ogólnej sytuacji na froncie wojny wywołanej przez Putina chcącego przywrócić stan sprzed Pierestrojki gdzie Rosja decydowała o każdym kroku marionetek narzuconych jako władzę. Socjalizmu (zależności od Rosji) będziemy bronić jak niepodległości powiedziała jedna z nich.

  • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka

   "Ja wiem tylko o Uralu, a stamtąd jedzie na front około 100 składów pociągów dziennie. "
   Ale czego składów? Jaki widzimy ich efekt? Od czasów ogłoszenie kontrofensywy Ukrainy nie widzimy większych sukcesów Rosji? Mamy bombardowania celów cywilnych niszczenie źródeł zasilania w prąd elektryczny, ale to nękanie ludności cywilnej, którą przecież "bohater schronu" Putun miał bronić. Widziała Pani miasta Ukrainy, gdzie przeważa ludność rosyjskojęzyczna? Co zostało po "opiece" Putina? "Dzikie pola"? Infrastruktura rodem z XVIII w? Wykopałeś studnię, to masz wodę, na wodociąg nie licz. Dlaczego Rosja nie ma odwagi użycia floty czarnomorskiej dla desantu w kierunku na Odessę? Względy humanitarne? Wierzy pani w to?
   Dlaczego prezydenci nawet krajów, które w przeszłości były republikami radzieckimi każą Putinowi czekać na siebie. Ze względu na jego wysoki status? Dlaczego Rosja wycofała swoje samoloty z Sewastopola? Dlatego, że mają panowanie na niebie nad frontem?
   Z propagandy da się wyciągnąć prawdę, ale dla uzyskania tego trzeba myśleć a nie łykać ją jak pelikan rybę.

  • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka

   On w tę propagandę nie wierzy, on tylko ją powiela.

   • Banderowska propaganda#Ślepa Mańka#sniper

    Trolluje po prostu.

 • USRR

  Ukraińska Socjalistyczna Republika Radziecka była częścią składową najgorszego wroga Zachodu - ZSRR. Była czymś w rodzaju naszego województwa. Granice administracyjne USRR ustaliły komunistyczne władze Związku Radzieckiego - również znienawidzone przez zachodnich polityków. Dlaczego zatem Zachód broni granic tworu politycznego powstałego z inicjatywy elit znienawidzonego ZSRR? Broniąc spuścizny po Związku Radzieckim, pokazuje, że zgadza się z jego polityką. Czyż to nie ironia, że decyzje władców ZSRR jednak są tak respektowane na Zachodzie? Czyżby więc zachodni politycy dawali jasny sygnał, że są zbrodniczymi komunistami pokroju Stalina?

  • USRR#Christian Shane

   Ukraina walczy o swą niepodległość, o prawo do samostanowienia od czasów Chmielnickiego (kozaccy zaporoscy). To nie jest jakaś tam cząstka Rosji, Rosji tam nigdy nie było, było księstwo kijowskie zlokalizowane na południowym końcu szlaku handlowego, zarządzanego przez Waregów, zaś Ruś Moskiewska powstawała na północnym końcu szlaku handlowego na terenach podbitych przez Ruś Nowogrodzką, w czasach, gdy Waregowie tracili już kontrolę nad Rusią Kijowską. Czas kontroli Rosji nad Ukrainą to burzliwe ostatnie 300 lat, od czasów gdy Moskale dokonali rozbioru Ukrainy (wspólnie z Austrio-Węgrami) i Polski. Nam udało się wcześniej wyrwać spod kontroli Moskali, choć czy 50 lat po II wojnie światowej to była wolność od kontroli Kremla? Ukraina po dziś dzień szuka wsparcia, które pozwoli jej wyrwać się spod protektoratu Kremla. I o to walczą patrioci ukraińscy. O samostanowienie. O to, by rządzili nimi ci, których wybrali a nie marionetki kraju ościennego. Wybiorą UE, sami przekonają się o plusach i minusach tego wyboru. Jednak zasada jest prosta, lepiej być najbiedniejszym wśród bogatych niż najbogatszym wśród biednych.

   • USRR#Christian Shane#Zawisza Niebieski

    Tylko, że co innego jakby broniła niepodległości, a co innego jak szykuje się do ofensywy na co prawda nieuznawane, ale odrębne i niezależne od Ukrainy państwa i ostrzeliwuje w nich osiedla mieszkalne.

   • USRR#Christian Shane#Zawisza Niebieski

    Mówimy o najnowszej historii. Darujmy sobie wieki starsze niż XX. Inaczej zaraz dojdziemy do wniosku, że Słowianie połabscy powinni mieć dziś własne państwo. Albo Indianie północnoamerykańscy.

    • USRR#Christian Shane#Zawisza Niebieski#Pertynaks

     Teoretycznie powinni mieć własne państwo, praktycznie to raczej niemożliwe.

   • USRR#Christian Shane#Zawisza Niebieski

    bzdura, nie pierwsza zresztą. Ukraina stala się banderowska a banderyzm to Wołyń, Lwów, Podole. A nie Zadne Zaporoże. Chmielnicki oddał swój tereń po Rosję

    • USRR#Christian Shane#Zawisza Niebieski#Wican

     To co jest rozumiane jako Ukraina przez obecny reżim to tereny od Lwowa do maksymalnie Żytomierza czyli ta tożsamość banderowska i galicyjska z językiem ukraińskim powstała w zaborze austriackim

  • USRR#Christian Shane

   sowiecki totalitaryzm odbierał wolność, zachodni totalitaryzm demokratyczny odbiera duszę.
   I co jest gorsze?

 • @

  nie czytałem ale zaintrygował mnie tytuł - wielce prawdopodobne , ze tak jest , Hitler pomagał swoim przesladowanym ziomkom w Sudetach potem w Polsce - nie mógł patrzec ze spokojem jak Polacy znecaja się sie nad niemieckojęzycznymi mieszkańcami ziem które historycznie nalezały do Niemiec .
  Jeszcze kilka podobienstw , faktycznie za chwile moze byc wojna o zasiegu swiatowym , w Azji pojawiła sie nowa siła , Europa zdycha niszczona przez swojego sojusznika - nas znowu pare milionow ubędzie a Ziemia dale sie kreci
  Ciekawe co tym razem wyłoni sie po kolejnej swiatowej ? chciałbym zobaczyc .
  Dziwne jest tylko to ,że Pan nie chce dostrzec tego , że to nie jest w tej chwili wojna Ukrainy z Rosja . Ukrainy juz nie ma , wojna toczy sie na terytorium tego kraju , toczy sie w jakiejs mierze w Kazachstanie , Armenii , Azerbejdzanie , toczy sie ostatnio na forum ONZ gdzie próbuje sie pozbawic Rosje prawa weta - zjednoczony zachód walczy o życie - wyglada na to , że jest podobnie -Hitler przegrał bo świat się zjednoczył , powstał nowy porzadek swiata .
  Putin przegra i takze powstanie nowy porzadek swiata , jaki ???

  • @#rowszan

   "zjednoczony zachód walczy o życie "

   Raczej o pękate konta bankowe von der Lejeniów, Musków i podobnych. Jak może imperium liczące 1 miliard ludzi walczyć o życie z narodem 130 milionowym?

   Poza tym, tylko ktoś kto nie widział co potrafił Hitler może przyrównywać Hitlera do Putina.

  • @#rowszan

   Panie Rowszan,jeżeli on przegra ,to się zacznie wojna po zakończeniu której nie będzie zwycięzców.I faktycznie powstanie nowy porządek świata,świata bez ludzi.

   • @#rowszan#Jwu

    //jeżeli on przegra //

    Jeżeli tak wielu deputatów partii "Jedna Rosja" zgłasza się w ochotniki to znaczy że wiedzą że "on" nie przegra i dlatego chcą mieć w życiorysie tak piękną kartę jak "udział w walkach o Donbas". Takie rzeczy się przydają i działają przez pokolenia.Status "syn (wnuk,prawnuk,praprawnuk) bohatera wojny Rosja -NATO będzie dziedziczony jak kiedyś status potomka " bohatera walk z hitlerowskim najeźdźcą"

 • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego

  Któż mógł by podejrzewać że autor spadnie do tak nikczemnych poziomów

  //mówi o 300 tys. rosyjskich chłopców posyłanych jako mięso armatnie. //

  Najwyraźniej Zawisza czegoś nie zrozumiał.A nawet nie "czegoś" ale niczego nie zrozumiał.
  Częściowej mobilizacji podlegają rezerwiści a i to z konkretnymi specjalizacjami wojskowymi.

  To nie powszechna mobilizacja na wzór ukraińskiej podczas której chłopców nabranych z dyskotek,wykładowych sal i plaż,wysyła się na front bez najkrótszego nawet przeszkolenia.

  PS
  A już "cytowanie" dziennikarza Wołoszańskiego to żenada.

  • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal

   A co masz przeciw dziennikarzowi Wołoszańskiemu? To, że historii w rosyjskim sosie nie opowiada? Jeśli tak jest, jak napisałeś, że członkowie "Jedynej Rosji" tak ochoczo zgłaszają się do walk na Ukrainie, to oznacza, że w krótkim czasie partia się skurczy zaś tablica ze zdjęciami "pagibłych" bohaterów tej partii znacząco wydłuży. Osobiście wolałbym, by moja żona, moje dzieci, wnuki wspominały mnie jako dobrego męża, ojca, dziadka niż jako tego, co polazł na wojnę i dał się zabić. No ale cóż, niektórzy wolą status "pogibłego bolszewika" jedni ginęli za Stalina, ci zginą za Putina. Ich życie, ich wola. Stalina historia już oceniła, przyjdzie czas, że oceni i Putina.
   A jak to czci się bohaterów wojennych, poczytaj sobie o losie japońskich kamikaze, niemieckich "bohaterach wojennych". W Ewpatorii jest taki pomnik "Pagibłym Matriosom". Historia ich jest ciekawa. W czasie wojen krymskich wysłano 700 chłopa na rozpoznanie bojem, żywa noga nie powróciła do domu, ale "pamiatnik" mają. Ja cenię tylko tych, co oddali życie w obronie ojczyzny a nie za imperialne mrzonki władzy i to nie ma znaczenia czy to żołnierz Rosji, USA, czy San Escobar.

   A tak przy okazji, czy rezerwiści o wybranych specjalizacjach to nie "chłopcy Matiuszki Rasiji"? Ich śmierć jest inna? A jak wiemy, na tej wojnie ginęli też poborowi.

   • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal#Zawisza Niebieski

    //A co masz przeciw dziennikarzowi Wołoszańskiemu? //

    Łatwość historycznych kompilacji której dziś wstydzą się nawet co bardziej wrażliwi na zawodowym honorze, zachodni historycy.

    // to nie "chłopcy Matiuszki Rasiji"? Ich śmierć jest inna? //

    Tak w ogóle "chłopcy" to są u szewca.
    Zgodnie z polskimi ale i przy okazji rosyjskimi językowymi obyczajami słowo "chłopiec" stosuje się do bardzo młodego mężczyzny,wręcz nastolatka.Pojęcie "chłopiec" dość wyraźnie sugeruje entuzjazm połączony z brakiem doświadczenia.
    Trzydziestopięcioletniego podpułkownika o wojskowej specjalności "informatyk" (w cywilu doktor nauk matematycznych),czy dwudziestoośmioletniego kapitana o wojskowej specjalności "medyk" ( w cywilu lekarz chirurgi) trudno nazwać "chłopcami".

   • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal#Zawisza Niebieski

    "A co masz przeciw dziennikarzowi Wołoszańskiemu? "
    Wołoszański to taki koleś, który umiał się odnaleźć w każdym systemie. Za PRL-u opowiadał słuszne bajki, za III Rzeczy też opowiadał słuszne bajki. Kilkanaście lat temu zarzucano mu współpracę z SB, szczegółów już nie pamiętam ale to bardzo prawdopodobne. Ktoś kto zajmował się śliskimi tematami za PRL musiał kochać się z SB.
    Był jeszcze jeden taki potężny wieszcz, Mroziewicz się zwał. Ten to dopiero się umiał obracać na wietrze. Ale słuch po nim zaginął po tym jak w nagrodę za słuszną pracę wyjechał na placówkę dyplomatyczną.

   • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal#Zawisza Niebieski

    jeżeli la ciebie Wołoszański jest fachowcem od historii, tzn., że wzystkie twoje teksty historyczne trzeba na poważnie weryfikować. Bo Wołoszański to dyletant, acz głośny

  • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal

   Ja wiem, że wyrazy w języku polskim mają wiele ukrytych znaczeń stosowanych w ściśle określonych zastosowaniach. Właśnie do żołnierzy stosuje się wyraz "chłopcy". Oto przykład

   Co do Wołoszańskiego, to jest on dziennikarzem, twórcą programów historycznych z granicy popularnonaukowych. Ten typ programu wymaga stosowania pewnych uogólnień, uproszczeń, bo gdyby wchodzić we wszystkie spory historyków odbiorca by się nie połapał.

   • Zawisza chyba musiał napisać ten teks,nikt z własnej woli nie zrobił by czegoś tak głupiego#ikulalibal#Zawisza Niebieski

    //. Właśnie do żołnierzy stosuje się wyraz "chłopcy". Oto przykład //

    Żaden przykład.Raczej bezsilność tłumacza spowodowana brakiem polskiego słowa będącego najbliżej "młodego mężczyzny"
    W oryginale mowa o "young men" a nie "boys"-prawda?

 • //Po podbiciu Polski Armia Hitlera zatrzymuje się. Dlaczego? //

  Z przyczyn oczywistych i tak prostych że już nie nie mogło być prostszych.
  Zatrzymał się ponieważ nie miał zamiaru iść dalej.
  To są skutki tego że za cicerone bierze się Wołoszańskiego.

  O tym dlaczego Hitler zmienił plany ? co stało się między wrześniem 1939 a czerwcem 1941 ? w najbliższym czasie. Tylko na stronach nowegoekranu24 com.Zapraszamy.

 • Żmijowe plemię

  Hitler miał wszystko, czego potrzebował, aby zrobić II wojnę światową. Dali mu to amerykańscy żydzi. No i zrobił to, czego tamci od niego oczekiwali. No i pod tym względem Putin jest do niego podobny. Też usadowili go po to, żeby robił to, czego od niego wymagają.

 • Obalenie narracji banderowskiej

  Porównywanie Putina do Hitlera jest bezzasadne. Hitler dążył do wywołania wojny światowej, miał do tego niezbędne środki i miał nawet spore poparcie. Putin nie dąży do wywołania wojny światowej, nie ma do tego niezbędnych środków i nie jest przez nikogo popierany. Hitler kierował się irracjonalnymi zagrożeniami atakując inne kraje, a Putin walczy z probanderowską Ukrainą, która jest realnym zagrożeniem dla Rosji wspieraną przez NATO do destabilizacji Rosji. Ukraina w ciągu tych 30 lat prawie nigdy nie była prorosyjska, przeważnie neutralna i nie przeszkadzało to Rosji dopóki nie zaczęła być antyrosyjska i mieć wrogie wobec Rosji zamiary. Obecnie zbiorowym Hitlerem jest zbiorowy zachód, który dąży do poszerzenia przestrzeni życiowej tzw. Lebensraum na wschód, a marionetkowy Hitler siedzi w Kijowie. Zachód dąży do podporządkowania sobie świata i kraj atakowany ma prawo się bronić i atakować prewencyjnie zagrażającą mu jawnie i przygotowującą uderzenie militarne agresywną marionetkę. Putin nie będzie się biernie przyglądać aż NATO wchłonie wszystkich zachodnich sąsiadów i przeprowadzi inwazję na Rosję.

  • Obalenie narracji banderowskiej#Neonowicz

   Nie porównuję Putina z Hitlerem a pokazuję pewne zachowania, które dla tych przywódców są wspólne. A czy Putin nie dąży do wywołania wojny światowej? A czym jest krok jaki chce wykonać poprzez spreparowanie referendum a potem uznanie ziem Ukrainy jako Rosji, co pozwoli nazwać wszelkie próby wyzwolenia przez Ukrainę ziem okupowanych agresją na Rosję. A w tym momencie wchodzi doktryna którą niedawno Putin opublikował dotycząca praw Rosji w przypadku napaści na nią. Upadający Putin próbuje za wszelką cenę nawet za cenę wywołania wojny światowej doprowadzić do przejęcia ziem Donbasu, nad którymi kontrolę właśnie powoli traci.

   • Obalenie narracji banderowskiej#Neonowicz#Zawisza Niebieski

    To czy upadający czy nie to subiektywna opinia. Wobec Donbasu postępuje teraz tak jak doradzano mu od wielu lat. Nie dąży do wywołania wojny, bo ma problem z agresywnym sąsiadem wspieranym przez NATO, a nie z resztą Europy jak Hitler.

 • Zawisza

  Zawisz zolto'niebieski za szkalowanie prezydenta niezaleznego panstwa powinien zostac oskarzony i odpowiadac sadownie !

  • Zawisza#babaraba

   Babarabo "czerwony" analiza postępowania przywódcy kraju nie jest jego obrażaniem. Żadna prasa jeśli nie jest cenzurowana nie ma obowiązku pozytywnie wypowiadać się o przywódcy. Ja nie opowiadam tu o "klaunach" jak co niektórzy.

   • Zawisza#babaraba#Zawisza Niebieski

    Pierw wypadałoby zdefiniować, co się kryje pod słowem " Przywódca"

    Wiki - "Przywódca, lider – szczególny rodzaj kierownika, który ma bezpośredni związek z zachowaniami organizacyjnymi. Przywódca to osoba mająca duży wpływ na podwładnych, którzy wykonują polecenia pożądane przez szefa ze względu na więzi, jakie ich łączą. Przywództwo charakteryzuje się wyjątkowymi cechami osoby, której inni skłonni są zaufać i podporządkować się dobrowolnie. Taka osoba cieszy się w wybranej grupie społecznej autorytetem, władzą, która jest akceptowana. Według Stanisława Miki przywództwo postrzegane jest jako pewna zdolność, umiejętność lub cecha zjednywania sobie zwolenników, wywierania wpływu, a także tworzenia wizji rozwoju i pobudzania ludzi do działania.
    Badacze doszli do wniosku, że grupa dobrze działa, gdy ma kogoś, kto pełniłby dwie podstawowe funkcje:
    rozwiązywania problemów – związane z działaniami,
    społeczne – podtrzymujące trwałość grupy (pośredniczenie w rozwiązywaniu sporów i powodowanie, aby określone osoby czuły się doceniane przez grupę)".

    Zna Pan chociaż jedną taką osobę na świecie o w/w przymiotach?

    • Zawisza#babaraba#Zawisza Niebieski#werka1321

     Słowo "przywódca" ma dość szerokie znaczenie, między innymi możemy tak określić prezydentów, w państwach w których prezydent jest decydentem.

     W przypadku Putina decydentem w sprawie Rosji jest jego frakcja w służbach wywodzących się z Czeka.

    • Zawisza#babaraba#Zawisza Niebieski#werka1321

     do Zawiszy a propos jego odpowiedzi z 23.09. z godz. 14;13.

     Czy mógłbyś spróbować odgadnąć któż to moze być decydentem w kwestiach Ukrainy w przypadku Zełenskiego?

 • Wolność

  "Zawisza#babaraba#Zawisza Niebieski#werka1321
  Słowo "przywódca" ma dość szerokie znaczenie"

  Ale moje pytanie było inne - czy zna Pan Przywódcę na świecie o cechach wymienionych w Wikipedii?

  Rozumiem, że Putin się nie podoba to może jakiś inny?

  A tak po za tym nie rozumiem dlaczego się Pan tak nie zdrowo podnieca Putinem. Czy to on zmusza rodaków do podatków, bezdomności, emigracji zarobkowej, a za chwilę marznięcia i głodowania?
  To "Przywódca" Rosjan i to ich ewentualny problem, a nie nasz czy Pana.

  • Wolność#werka1321

   W obecnych czasach nie widzę jakiegoś przywódcy. Historycznie przywódcą był na przykład Martin Luther King.
   Czy w Rosji nie ma podatków, emigracji zarobkowej, bezrobocia? Niedostatek w Rosji to sprawa na tyle powszechna, że tam ludzie przyzwyczaili się do radzenia sobie z tym.
   Inaczej jest w dużych miastach, szczególnie dotyczy to Moskwy
   https://turystyka.wp.pl/w-tych-miastach-zyje-najwiecej-bezdomnych-6043982542836865g/4

   • Wolność#werka1321#Zawisza Niebieski

    Skoro Pan nie widział takiego "Przywódcy" to po, co się Pan produkuje?
    I znowu Pan Rosjanom zagląda w majty he he - to jakieś hobby by nie nazwać zboczeniem?

    Popatrz, co masz w Polsce, a nie Putinem, Kong Kongiem się człowieku zajmuj.

    Oczywiście nie musisz ale to takie śmieszne i zabawne jak ktoś nie patrzy w swoje majty, a zagląda innym he he.
    Ciekawa jestem gdzie większy smród?

 • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.

  Reductio ad Hitlerum, czasami argumentum ad Hitlerum, także: ad nazium – pozamerytoryczny sposób argumentowania, w którym następuje próba unieważnienia czyjegoś stanowiska na podstawie tego, że ten sam pogląd miał Adolf Hitler lub NSDAP.

  Zauważony przez Leo Straussa w 1953 roku reductio ad Hitlerum zapożyczył swoją nazwę od terminu używanego w logice, reductio ad absurdum[2]. Według Straussa reductio ad Hitlerum jest formą ad hominem, ad misericordiam, czyli błędem nieistotności. Sugerowanym uzasadnieniem jest poczucie winy przez skojarzenie. Jest to taktyka stosowana w celu wyeliminowania argumentów interlokutora, ponieważ takie porównania mają tendencję do rozpraszania uwagi i powodowania złości adwersarza.

  Reductio ad Hitlerum jest formą błędnego skojarzenia. Argumentem jest to, że: polityka prowadzi do – lub jest taka sama jak polityka Adolfa Hitlera lub Trzeciej Rzeszy i w ten sposób „dowodzi”, że polityka ta jest niepożądana. Innym przykładem reductio ad Hitlerum jest zadawanie pytania w formie Wiesz kto tak robił...? z zamierzonym zamiarem podważenia pewnej idei lub działania poprzez sugerowanie, że Hitler trzymał się tej idei lub dokonywał takiego działania.

  Powoływanie się na Hitlera lub nazizm nie jest reductio ad Hitlerum, gdy objaśnia argument, zamiast go zatracać.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_Hitlerum

  • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK

   Tutaj to nic innego jak agenda przed - wyborcza.
   Ale zróbmy rozkminkę skoro nasz dzielny Rycerz takie przyrównanie zrobił.

   Hitler to morderca, zbrodniarz zwłaszcza moich bidnych przodków.
   Ale nie zapominajmy o tym, ze zabezpieczył swój własny naród na wiele pokoleń. niemcy w dobrobycie będą jeszcze żyli długie stulecia dzięki Hitlerowi.

   A, co w naszej Polsce?
   Ano od 30 lat rabowana ziemia, a jej mieszkańcy w roli taniego bydła roboczego, eurosieroctwo i brak opieki medycznej, bieda.

   Jest różnica?

   A, co do życia Rosjan ? Tam może i biednie ale nikt nie czeka na łózko w szpitalu. No i nie jest tak czyszczony z kasy (podatki) jak w Polsce.

   • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#werka1321

    Dobrobyt Niemiec nie wynika z działań Hitlera, a z powojennej pracy i mądrego wykorzystania pieniędzy jakie dostali na odbudowę. Poziom życia na zachodzie Europy wynika z faktu, że ludziom daje się możliwość wzięcia swego życia w swoje ręce. System rosyjski (radziecki) ubezwłasnowolnia człowieka uczy bezradności, bo państwo da pracę, państwo da dom i państwo będzie za niego myśleć dając papkę propagandy do przyjęcia.

    • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#werka1321#Zawisza Niebieski

     Chyba w Pana urojeniach. niemcy to lenie i brudasy i nie chcą się opiekować swoimi rodzicami.

    • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#werka1321#Zawisza Niebieski

     poziom życia na Zachodzie wynika z tego, ze co dwadzieścia lat nie ruinowano im kraju, nie rabowano wszystkiego jak leci, nie eksterminowano elit itp.
     A przeciwnie, zbudowany ten dobrobyt został na trwającej wieki niewolniczej eksploatacji państw kolonialnych.

     Ani chybi musisz być wykłądowcą na Collegium Civitas, bo tam takie dusery sadzą do głów nieszczęśliwym ofiarom doszczętnie zreformowanej edukacji.

  • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK

   Bolszewizm i nazizm to bliźniacze ideologie ale jednak bolszewizm i inne ideologie na nich zbudowane dały największych zbrodniarzy. Stalin, Pol Pot. Zwróćmy uwagę na to, że ludobójstwo na własnym narodzie występuje głównie w państwach mieniących się socjalistycznymi. Kambodża, Korea Północna itd.

   • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#Zawisza Niebieski

    Nazizm był patologiczny sam w sobie, a w przypadku bolszewizmu patologiczni byli niektórzy przywódcy, a nie system, który był co prawda kiepski i nijaki, ale nie patologiczny.

   • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#Zawisza Niebieski

    Na Ukrainie jest zakazany język nie tylko rosyjski, ale polski, węgierski i ... zakazane są wszelkie przejawy innych kultur. Zamykane są kanały telewizyjne i nawet cerkwie te które nie odpowiadają włazom ukraińskim.
    Szczególnie Orban jest wkurzony i z tego względu popiera Rosjan.
    Orban będzie przeciwnikiem Ukrainy w głosowaniach UE i NATOP.

    Pan zdaje się komponuje "z głowy" całość własnej teorii tworząc propagandę.

    • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#Zawisza Niebieski#Anna-PK

     I prawidłowo - ich ziemia ich prawa.

     Co w tym dziwnego?

    • Reductio ad Hitlerum... czyli brak argumentów...i kompletne dno dyskusji.#Anna-PK#Zawisza Niebieski#Anna-PK

     Ukraina jest krajem ksenofobicznym po prostu i prowadzącym politykę przymusowej ukrainizacji, mimo że po ukraińsku mówi mniej niż połowa ludzi na ten moment. Ukraińskość jest jedyną legalną ideologią na Ukrainie. Nie ma tam przyzwolenia na odrębność etniczną, narodową, kulturową, religijną czy językową. Nie jest też krajem demokratycznym, a autorytarnym, bo Zełenski zdelegalizował cała masę partii opozycyjnych, które mogłyby jakkolwiek zagrażać jego władzy i prześladuje przeciwników politycznych. Zwyciężył demokratycznie, bo obiecywał doprowadzić do pokoju i dogadać się z Rosją, a doprowadził do wojny i sprawuje władzę w sposób autorytarny. Nie dotrzymał obietnic wyborczych.

 • *****

  Szukanie analogii do Adolfa jest w pełni uprawnione
  ale nic z tego wynika , nie ma z tego żadnego pożytku
  bo ten będzie dopiero wtedy ,gdy uda się Putina wyeliminować
  czyli najważniejsi ludzie na świecie muszą opracować
  jakiś plan by to zrobić , nie wolno się liczyć z kosztami
  bo niewykluczone ,że tym razem wymiana ekipy zarzadzającej
  Rosją mogłaby przynieść precedens w postaci demokratycznej władzy
  z korzyścią dla całego świata ale przede wszystkim dla samych Rosjan

  • *****#puuuq

   "Szukanie analogii do Adolfa jest w pełni uprawnione"

   Oczywiście, bo w mojej kochanej Polsce moi bidni rodacy zapierdalają w Amazonie po 15 godzin na dobę, 5 dni w tygodniu, opiekunki przy niemieckich trupach 24/24 miesiącami, a wszyscy Ci pozbawieni opieki medycznej.
   A i jeszcze za chwilę będą marznąć - kontrolowani na każdym kroku.

   Jak za Hitlera - tyle, że obóz większy.

   • *****#puuuq#werka1321

    A zna pani państwo, gdzie nie ma ludzi "zapierdalających" w takich Amazonach? Czy w Polsce nie ma opiekunek przy osobach ciężko chorych przy których pracuje się tak samo jak w Niemczech? Czy nie miała pani w rodzinie przypadków, gdzie w ostatnich dnach życia osoby wymagały takiej opieki? Nie zawsze rodzina może zapewnić taką opiekę.

    • *****#puuuq#werka1321#Zawisza Niebieski

     Dzięki zjebom umysłowym - nie potrafiącym stworzyć czegoś konstruktywnego jak tylko gonić drugiego do wysiłku na granicy wytrzymałości biologicznej tak jest no i jeszcze mentalności niewolniczej tych pracujących.

     Nie wiem już, co gorsze?

    • *****#puuuq#werka1321#Zawisza Niebieski

     Idąc Pana tokiem myślenia to skoro w Ameryce biją murzynów to i u nas tak ma być?

     Polski Rycerz - niby inteligentny i takie śmieci posuwa?

     Jaki wstyd i hańba dla Polski :D

    • *****#puuuq#werka1321#Zawisza Niebieski

     Co do Amazona i podobnych to taka już chora przypadłość neoliberalnego kapitalizmu po prostu.

   • *****#puuuq#werka1321

    Co raz tu przypominasz o swojej miłości do Polski
    Na czym ta miłość polega , czy chodzi o sam wygląd
    czyli obiekty natury , a może tylko historię Polski ,
    albo sam polski język , obyczaje i kulturę ? bo ludzi
    czyli Polaków i Polek chyba już za bardzo nie tylko
    nie kochasz ale nawet nie lubisz bo niby próbujesz
    tu być rzecznikiem pracowników "Amazona " ale
    akurat tak się składa ,że znałem poza Polską a teraz
    w samej Polsce kilkanście osób zatrudnionych
    w tej firmie i wcale nie narzekali , wprost przeciwnie
    bo szukanie zamówionych produktów czy ich pakowanie
    nie jest żadnym wysiłkiem a przy tym zupełnie nieźle
    wynagradzanym , a już pisanie ,że są pozbawieni opieki
    medycznej jest zwyczajnym kłamstwem bo mają dostęp
    do takiej opieki jaką dysponują kraje w których Amazon
    ma swoje oddziały , poza tym masz szeroki repertuar
    inwektyw , z którego chętnie korzystasz bez powodu ,
    raczej nie jest to przejaw sympatii do rodaków , no ale
    Polskę kochasz na zabój i to jest ważne , Ona Cię też
    kocha a ludzie mogą tylko pozazdrościć ,że nie są tak bardzo
    przez Nią kochani jak Ty

    • *****#puuuq#werka1321#puuuq

     "Co raz tu przypominasz o swojej miłości do Polski
     Na czym ta miłość polega "

     W Pana przypadku to jak opowiadanie ślepemu o kolorach. To się po prostu czuje.

     A tak po za tym to kim się Panu wydaje, że jest aby mnie odpytywać z tak intymnych spraw?

     Urojenia wielkościowe?

  • *****#puuuq

   W Rosji nie widzę takiej możliwości, by zmiana władzy przyniosła demokratyczny rząd. Tam u władzy służby są tak umocowane, że można liczyć tylko na zmianę frakcji na inną z tych służb.

   • *****#puuuq#Zawisza Niebieski

    To dlaczego nie uzbroi się Pan w przyłbicę i nie ruszy na Moskę ha ha ha ?

   • *****#puuuq#Zawisza Niebieski

    Jako rycerz ma Pan nawet obowiązek moralny bronić lud przed ciemiężycielem i w sumie nie ma znaczenia czy to własna ojczyna czy obca. Podłość, krzywda nie ma narodowości.

    Kanapki mogę Panu zrobić na podróż - z czym Pan lubi?

   • *****#puuuq#Zawisza Niebieski

    Rosja nigdy demokratyczna przynajmniej w rozumieniu zachodnim nigdy nie będzie. Nie dość, że u władzy są umocowane służby to Rosjanie i tak takiego stylu rządzenia nie aprobują. Tam jest inna mentalność. Tam jest preferowany autorytarny styl rządzenia.

    • *****#puuuq#Zawisza Niebieski#Neonowicz

     Rosja jest za duża aby przyjąć zgniły system zachodni.
     I to nie o system się rozchodzi ale tak jak u nas o zasoby.

     Dlaczego wojsko amerykańskie pilnuje węgla w Polsce?

     Kto ich tu sprowadził i najważniejsze: Kto im pozwala tutaj być i sponsoruje z podatków czyli własnej krwawicy np. u niemca?

     Zaraz, zaraz czy nie jest to przypadkiem rodak? Zrzucający cała winę za swoja sytuacje na PIS, PO lub inne pociotki?

    • *****#puuuq#Zawisza Niebieski#Neonowicz

     Ale ten niby polski rycerz nie rozumie tego.
     Przede wszystkim Rosja składa się z kilku nacji - to nie Polska, że jednolity Słowiański w większości naród.

     Zakładam, że tylko tak pierdoli bez pomysłu na własną promocje "amerykańskiego stylu"
     Jego zrzędzenie sprowadza się do ubolewania nad rosyjskim ludem.

     Mogłoby to by być nawet zabawne - gdyby za chwile jego własna dupa nie przywarła z zimna do fotela, bo brak węgla, gazu.
     Zdecydowanie ewolucja polskich rycerzy nie poszła w tym kierunku, co trzeba.
     ech.

   • *****#puuuq#Zawisza Niebieski

    Ty nie widzisz ale mogą być tacy i to w samej Rosji ,że to dostrzegą
    a im wcześniej tym lepiej , tu trzba uruchomić ogromne pieniądze i tak samo jak kiedyś zorganizowano komunę tak teraz trzeba ratować to państwo demokracją
    bo sama wymiana satrapów przniesie jedynie odwilż na 1-2 dekady

    • *****#puuuq#Zawisza Niebieski#puuuq

     I tym się objawia moja miłość do ojczyzny, że myślę tylko o niej, a nie o Rosji, Ameryce czy innych jeszcze takich niemcach.

     Bo Polska to JA.

    • *****#puuuq#Zawisza Niebieski#puuuq

     Rosja to nie Polska. Tam rządzą satrapowie, a w Polsce marionetki.

  • *****#puuuq

   W USA są tylko dwie partie, które niczym się nie różnią i we wszystkim się zgadzają, jak to wytłumaczysz ?
   Putin w Rosji wygywa w wolnych wyborach i nikt zmusza rosjan żeby na niego głosowali.
   Tak naprawde boli cię ,że Rosja nie jest pod kontrolą brukselskich i jankeskich bandytów .Gdyby w Rosji była demokracja Rosja mogła by się np przyłączyć do bombardowania razem z NATO Jugosławii w 1999 i Libii w 2011,wspierania Al kaidy w Syrii razem z USA, albo mogła by się przyłączyć do blokady Jemenu z powodu którego 200000 tysięcy dzieci zmarło z głodu i chorób..

   • *****#puuuq#Anty żyd II

    Po, co tak daleko szukać?
    Ci dwaj Panowie rozpaczają nad ludem rosyjskim, a nie widzą w Polsce 300 tys. bezdomnych , a reszty wmanewrowanej w kredyty czyli dług w banku z obcym kapitałem aby zakupić własną polską ziemie - wywalczoną przez przodków i daną od Stwórcy.

    Chyba jakiś dysonans poznawczy?

   • *****#puuuq#Anty żyd II

    /Putin w Rosji wygywa w wolnych wyborach //
    I sam decyduje kiedy zrezygnować z urzędu :)))
    Przypomnij tu jeszcze Wietnam i wojnę w Korei

   • *****#puuuq#Anty żyd II

    Zachód po to potrzebuje Rosji, żeby wyeliminować Chiny i zapewnić sobie wieczną hegemonię. Oni wiedzą, że jak raz teraz wygrają to zostaną hegemonem na wieczność, a jak przegrają to już nigdy więcej hegemonem nie będą.

    • *****#puuuq#Anty żyd II#Neonowicz

     To dlaczego do Chin płynie rosyjski gaz zamiast do Europy. Przecież to wzmacnia Chiny - Polska niby wielki sojusznik USA, a zrezygnowała z rosyjskiego gazu tym samy nadwyżka gazu leci do Chin.

   • *****#puuuq#Anty żyd II

    USA to oligarchia, a nie demokracja. Republikanie i demokraci to ta sama klika rozbita na dwie oddzielne partie reprezentująca amerykańskich oligarchów(nie wszystkich obywateli). Zwykłych obywateli tam nikt nie reprezentuje.

  • *****#puuuq

   A gdzie to się nałykałeś podobnych farmazonów

   Czyli teraz tego nauczają po szkołach i uczelniach?
   Wyższych jak na ironię.

 • @Neonowicz

  //w Polsce marionetki.//
  Nie tylko w Polsce ale prawie wszędzie tam ,
  gdzie kraj nie ma zdolności do samodzielnej
  konkurencji z potentatami czyli gdy nie potrafi
  się sam obronić i musi liczyć na ochronę
  silniejszego partnera , nie ma w tym nic złego
  bo tak jest od zawsze , przy czym jest cała parada państw
  które umiały pogodzić się z utratą swojej mocarstwowej
  pozycji i jakoś jej obywatelom nie żyje się od tego gorzej ,
  Z Rosją jest tak ,że może jak najbardziej nadal pozostać
  mocarstwem lecz demokratycznie zarządzanym ,
  twierdzenie ,że sami Rosjanie chcą być rządzeni
  silną ręką jest nie do utrzymania bo skoro ten naród
  jeszcze nigdy w swoich dziejach nie poznał w praktyce
  demokracji , to nie można zakładać ,że nie chce czegoś
  czego nie zna a chodzi o to by wreszcie poznał

  • @Neonowicz#puuuq

   " i jakoś jej obywatelom nie żyje się od tego gorzej".

   Jesteś tymi "wszystkimi" obywatelami, że wypowiadasz się w ich imieniu?

   Ponadto Pan chyba nie rozumie tego?

   Jeżeli ktoś czegoś nie chce to znaczy nic innego jak to: Że nie chce!

   Dlaczego Rosja czy Polska nawet, miałaby robić jak ktoś inny chce?

   Czy Pan również ma problemy z mentalnością niewolnicza i pilnuje innych niewolników aby robili, co Wam każą?

   Toż to jakiś obłęd.

   • @Neonowicz#puuuq#werka1321

    W prawdzie obiecywałem sobie ,że już nie odpiszę na żaden Twój komentarz ale Twoja uwaga jest na tyle kuriozalna ,że muszę się do niej odnieść , nie , nie pytałem ( Anglików , Francuzów , Niemców , Japończyków , Turków ) o to czy ich przodkom ( bo takich co pamiętają mocarstwowość swoich państw już prawie nie ma ) żyło się lepiej ale patrząc na te kraje dzisiaj i na standary życia ich obywateli można spokojnie założyć ,że nie mają na co narzekać

    • @Neonowicz#puuuq#werka1321#puuuq

     "można spokojnie założyć ,że nie mają na co narzekać"

     Wie Pan liczą się fakty, a nie domysły. No, przynajmniej w przypadku dojrzałych psychicznie jednostek.

     Coś jeszcze chciał Pan napisać czy to już wszystko?

 • werka 1321

  Sądziłem ,że znasz fakty bo te są takie ,że skoro
  w/w państwa należą do najbardziej progresywnych ( poza Turcją )
  t zn , że ich obywatele ( w zdecydowanej większosci ) nie klepią biedy
  Liczę ,że rozstaniemy się ( przynajmniej dzisiaj ) w zgodzie i bez kolejnych
  uszczypliwości

  • werka 1321#puuuq

   Co do tych państw to wszystkie te państwa są demokratyczne w rozumieniu zachodnim, ale za cenę bycia tylko mocarstwem regionalnym, a nie światowym i są uzależnione i pod butem USA z wyjątkiem Francji i Turcji.

 • referendum w Chersoni

  https://video.twimg.com/ext_tw_video/1573250149664571392/pu/vid/640x360/AEmGFeluYfUCTkfw.mp4?tag=12

  • referendum w Chersoni#roux

   Już oglądałem jak to dzieci przypinają żołnierzowi białe wstążeczki, mogę i to. Propaganda to piękna rzecz, tylko kto uzna tę farsę?

   • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski

    na tym filmie nie ma żołnierzy, są obywatele Ukrainy, którzy wkrótce przestaną być obywatelami Ukrainy.

    Tutaj obywatele Ukrainy z "wyzwolonego" przez AFU miasta Izyum pytają ludzi z biura prezydenta Ukrainy, kto do nich strzelał przez 5 miesięcy

    "Gdzie się podział ten g…? - Kto nas ostrzeliwał przez 5 miesięcy? Nagranie z dzisiejszego spotkania mieszkańców Izyum z przedstawicielami biura Zełenskiego daje jasne wyjaśnienie, dlaczego główny „sługa ludu”, który przybył do miasta w środę, nie chciał spotkać się z ludźmi.”
    https://video.twimg.com/ext_tw_video/1571533614457753602/pu/vid/640x360/jkiKDLVau0O5hQlD.mp4?tag=12

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#roux

     Stad sie bierze taka nikczemna nienawisc Sanhedrynu do ludzi !!!!

   • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski

    /kto uzna tę farsę?/
    A te dzieci ukraińskie widziałeś?

    https://video.twimg.com/ext_tw_video/1565979090963910656/pu/vid/514x360/XjT6OgnwcHmqjWZ4.mp4?tag=12

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#roux

     Samozwańcze republiki nie były przez nikogo uznane, Rosja uznała je dopiero w przeddzień napaści na Ukrainę. Kto uzna referendum rozłożone na kilka dni, niezgodne nawet z rosyjskim prawem? Też pewnie tylko Rosja i może jakieś kraje w których rządzą marionetki Kremla. Jeśli sytuacja będzie się rozwijała jak rozwija to Rosjanie zrobią sobie referendum a kolejne miasteczka, może miasta zostaną wyzwolone spod okupacji. Jak myślisz, czy Ukraina zatrzyma atak, bo Rosja ogłosi te ziemie swoimi? Kolejny straszak Putina, bo sukcesów ich armii nie widać.

  • referendum w Chersoni#roux

   A tak przy okazji, po wymianie jeńców żołnierze Azowa już w domu, tak samo jak skazani na śmierć najemnicy oraz woluntariusze z Wielkiej Brytanii. Kolejne modlitwy "braci Moskali" nie zostały wysłuchane.

   • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski

    /żołnierze Azowa już w domu,/ mają szansę na nowe życie, może nawet przyjadą do Polski

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#roux

     Dobre ! :-))))

   • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski

    Tak bardzo nie chcę Zawiszy brutalnie osadzać ale z uwagi na łatwość nie mogę się oprzeć się pokusie.

    Rosyjscy i donieccy żołnierze przebywający w nazistowskiej niewoli u chochłów,co poniektórzy już od 8 lat,są na tyle cennym kontyngentem że warto ich wymienić na tych których losy i tak już jest przesądzone.Jakaż przyszłość przed po azowskimi rozbitkami? Żadna.W najlepszym wypadku znajdą się w Polsce ale przeważnie zginą w ciągu kilku tygodni.No future.

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#ikulalibal

     Z pewnością wymiana jeńców jest korzystna dla obu stron. Bo z jednej strony, gdyby któraś ze stron wymordowała jeńców, druga mogłaby zrobić to samo. Również nie musimy utrzymywać tych ludzi, co więcej wykazujemy się dobrą wolą. To ma duże znaczenie w "psychologii wojny" a także dla propagandy. Obie strony zadbały o swoich i obie strony wykazały się dobrą wolą. To niestety jest moje zdanie, które głosiłem gdy "bracia Moskale" pałali rządzą mordu na Azowcach, na obywatelach innych krajów. Wtedy już mówiłem, że nikt nie wymorduje jeńców drugiej strony, bo politycznie jest to bardziej porażką niż sukcesem. Co więcej, żołnierz który nie ma nadziei wyjścia z niewoli znacznie dłużej walczy o swoją skórę, a to również koszty drugiej strony, bo zanim on zginie, może zabić wielu żołnierzy drugiej strony. Tu przychodzi mi na myśl major Ranigis, dowódca Wizny. Zanim odebrał sobie życie zabrał ze sobą kilku Niemieckich najeźdźców.

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#ikulalibal

     //Jakaż przyszłość przed po azowskimi rozbitkami? Żadna.W najlepszym wypadku znajdą się w Polsce ale przeważnie zginą w ciągu kilku tygodni.No future.//

     Dokładnie.
     Nawet jak będą w Turcji to łby im odstrzelą.

     To nawet lepsze wyjście niż jakieś sądy. Ścierwa się likwiduje a nie sądzi.
     Jeśli za te mendy banderowskie można było odzyskać kilkudziesięciu rosyjskich żołnierzy to była dobra decyzja. A te ścierwa i tak się odstrzeli.
     Tak samo jak różnych hujskich ścierwouszy.

   • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski

    Pan jest moim rodakiem czy Ukraińcem?

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#werka1321

     Jestem Polakiem, stąd nie Moskalem. Polakiem mającym wielki szacunek do naszej historii, naszej kultury stąd sprzeciwiającym się fałszowaniu historii przez Rosjan. Ale jeśli popatrzy pani na historię Ukrainy (zapraszam do mojego kolejnego tekstu) to zrozumie Pani, że nasza wspólna historia (Ukraina zachodnia) (od Jagiełły po rozbiory) jest dłuższa niż historia Ukraińców i Moskali (od rozbiorów po rozpad ZSRR). No cóż, w tych stosunkach z Ukraińcami popełniono wiele błędów co przechyliło szalę historii na naszą niekorzyść. Zamiast mieć tysiące szabel dla obrony Rzeczypospolitej byliśmy skłóconymi nacjami, które Moskale łatwo podbili podporządkowując sobie. Ale by dojść do takich konkluzji trzeba być nie tylko Polakiem, lecz Polakiem interesującym się naszą historią.

    • referendum w Chersoni#roux#Zawisza Niebieski#werka1321

     Zaraz rodakiem ! A nie wystarczy dla Pani miec Pesel ! Ma Pani wymagania po 30tu latach rzadow postmagdalenki. :-))))

 • Zawisza Niebieski //Jestem Polakiem, stąd nie Moskalem //

  Cóż za filozoficzna konstatacja.I jakże głęboka.
  Jestem człowiekiem,stąd nie wielbłądem
  Jestem niebieski stad nie zielony
  Super.

  • Zawisza Niebieski //Jestem Polakiem, stąd nie Moskalem //#ikulalibal

   Żebyś jeszcze z tej konstatacji wyciągnął jakieś wnioski, byłby z tego pożytek.
   Ale zapytaj siebie, czyś ty "czerwony" czy mimo wszystko "biało - czerwony"?

 • Zawisza to mentalne dziecko?

  Rosja już miała zbankrutować najpóźniej w czerwcu i już wtedy nie miała ponoć kim walczyć. A Zawisza anmi nie zna ZAŁOŻEŃ SOW, ANI NIE ZNA HITORII.

  • Zawisza to mentalne dziecko?#Wican

   A kto to mówił, że Rosja ma zbankrutować? Czyżby ci sami, co mówili, że Ukraina padnie w max. dwa tygodnie?
   Rosja została sprowadzona do poziomu eksportera tanich surowców do wybranych krajów. Utraciła część lukratywnych rynków Europy przyśpieszając poszukiwania alternatywnych źródeł zaopatrzenia. W sumie Putin zrobił wielki prezent Norwegom. Rosja została odcięta od nowoczesnych technologii, młotki co prawda mogą produkować, ale już samochodu spełniającego europejskie normy nie.
   Znam historię i tę kremlowską i tę naukową, przy czym głoszę tę prawdziwą a nie sfabrykowaną na doraźne potrzeby polityczne. No ale już o tym w przedszkolu dla mentalnych dzieci nie uczą, więc skąd masz to wiedzieć?

 • Zawisza

  // A czy Putin nie dąży do wywołania wojny światowej? A czym jest krok jaki chce wykonać poprzez spreparowanie referendum a potem uznanie ziem Ukrainy jako Rosji, co pozwoli nazwać wszelkie próby wyzwolenia przez Ukrainę ziem okupowanych agresją na Rosję. //

  Ciebie Zawisza już naprawdę pojebało :))))
  Arestowicz chociaż godnie płaci?

  • Zawisza#Jarek Ruszkiewicz SL

   Jak tam Jarku ta pokonana armia Ukrainy, ta zniszczona w zarodku kontrofensywa? Ale cię Pieskow wyprowadził w maliny, przyznasz rację? Pieskow premię przynajmniej dał za to ośmieszenie? Bo taki poseł prawdziwy Janusz (Kowalski) wiceminister od rolnictwa co pszenicy od jęczmienia nie rozróżnia, to robi z siebie idiotę ale za konkretne pieniądze.

   Widzisz, dziś barbarzyńcy niszczą zapory zalewając siedziby ludzkie, bo sprostać w boju nie potrafią. Tak zachowuje się okupant wypierany z okupowanych ziem. Rdzenne ziemie Ukrainy są od dawna historycznie zdefiniowane, To Zaporoże, Charków, Sumy, o ukraińskość Donbasu można się spierać. Tamte ziemie Kozacy dońscy zagospodarowali.

   Ty bliżej Pieskowa, więc może słyszałeś, czy syn Pieskowa się już zgłosił do komendy uzupełnień? Jakże własną piersią słowa ojca nie wprowadzać w czyn? Taki z niego patriota, co spódnicy mamusi się trzyma?